Metody nadruku

SITODRUK

To najpopularniejszy sposób wykonywania nadruków. Ta metoda oparta jest na bezpośrednim nakładaniu farby na materiał drukowany poprzez matryce poligraficzne, a następnie utrwalaniu termicznym nadruku. Przy tej metodzie każdy kolor drukowany jest oddzielnie i do każdego koloru wymagane jest przygotowanie oddzielnej matrycy. Przygotowanie matrycy polega na naświetleniu kliszy, a następnie metodą naświetlania światłoczułej emulsji, którą jest pokryta matryca sitodrukowa, przeniesienie projektu z kliszy na matrycę. Koszt nadruku tą techniką jest stosunkowo tani przy wysokich nakładach dlatego bardzo często stosuje się tę metodę. Do sitodruku można używać specjalistycznych farb dające ciekawe i oryginalne efekty nadruku: puchnące, wypukłe czy brokatowe. Nadruk wykonywany jest farbami w kolorach dobieranych wg skali Pantone.


Transfery / Termodruk

Nadruk transferowy, jest to nadruk na tkaninie wykonany na papierze i przeniesiony na docelowe podłoże (koszulka, czapka). To nadruk wykonany podobnymi farbami do tych, które używane są do druku bezpośredniego. Przenoszenie odbywa sie przez prasowanie transferu na żądanym podłożu przy pomocy prasy zapewniającej odpowiedni docisk i temperaturę. Podczas prasowania farba przykleja się do podłoża, odchodząc od papieru na którym transfer został wydrukowany.


FLEX

Nadruk wykonany techniką Flex jest niezwykle trwały. Wzór do nadruku wycina się na ploterze ze specjalnej, gładkiej folii o jednolitym kolorze, która wgrzewana jest w tkaninę w wysokiej temperaturze za pomocą specjalnej prasy. Elastyczność materiału nadrukowego zapobiega kruszeniu się. Jest on odporny na ścieranie i pranie. Flex zapewnia trwałość i wyrazistość koloru oraz idealne krycie powierzchni. Metodę flex stosuje się najczęściej przy niskich nakładach, zazwyczaj do strojów sportowych.


FLOCK

Nadruk wykonany techniką Flock jest pokryty „meszkiem” o danej wysokości włosa. Podobnie jak w przypadku metody Flex jest wycinany ze specjalego materiału termotransferowego o jednolitym kolorze i wgrzewany w takaninę przy użyciu prasy.